NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3) - benchmark tests, specifications and information. Gt 650m видеокарта


Optimus teknolojisine sahip GeForce GT 650M Grafik Kartı|NVIDIA

Genel Bakış

Son teknoloji NVIDIA® GeForce® GT 650M ayrılmış grafikler ile dizüstü bilgisayarınızın performansını 5 kata kadar hızlandırın1. GeForce ayrılmış grafikler ile muhteşem oyun ve multimedya elde edin ve ayrıca maksimum pil süresi için NVIDIA® Optimus™ teknolojisinden yararlanın.

Son teknoloji NVIDIA GeForce GT 650M ayrılmış grafikler ile dizüstü bilgisayarınızın performansını 5 kata kadar hızlandırın1

Bir önceki nesle göre 5 kata kadar daha hızlı grafikler ile sektörün en gelişmiş ayrılmış grafik deneyimini yaşayın. NVIDIA GeForce NVIDIA GeForce sürücüleri ile NVIDIA GeForce dizüstü bilgisayarı grafikleriniz için sürekli olarak performans güncellemeleri alın.

GeForce ayrılmış grafikler ile en son multimedya dizüstü bilgisayarını keşfedin

Diablo 3 the way they’re meant to be played gibi en popüler PC oyunlarını muhteşem özel efektler ve inanılmaz ayrıntılarla oynayın. vReveal gibi GPU hızlandırmalı yazılımlar ile HD video eserlerinizi iki kat daha hızlı yaratın ve Beauty Box for Adobe Photoshop ve Nik Silver EFX Pro 2 gibi popüler uygulamalar ile fotoğraflarınızı yarısı kadar bir sürede1 mükemmel hale getirerek paylaşın.

NVIDIA Optimus teknolojisi ile muhteşem performans ve pil süresi elde edin

NVIDIA Optimus, gereksinim duyduğunuzda ayrılmış grafiklerin performansını sunan ve gereksinim duymadığınızda pil tasarrufu sağlayan sektörün tamamen otomatik değiştirilebilir PC grafik teknolojisidir. NVIDIA Optimus teknolojisi video düzenlerken, web’de gezinirken veya 3D oyun oynarken performans ve pil süresi arasında mükemmel bir denge sağlar.

1 – Intel HD 3000 entegre grafikleri ile karşılaştırıldı.

 

GeForce DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI GPU’LARI

2 - Intel HD 4000 ile karşılaştırıldı.

Özellikler

NVIDIA Optimus teknolojisi1

Bir film izlerken, web'de gezinirken veya bir 3D oyun oynarken size muhtesem performans ve muhtesem pil süresi sunmak için, arka planda NVIDIA grafikleri ve Intel Entegre Grafikleri arasinda kusursuz bir sekilde otomatik olarak geçis yapar.

DirectX 11 Destegi

Yeni anahtar API grafik özellgi GPU hizlandirmali mozaiklemede ultra yüksek performans için tasarlanan Shader Model 5.0 destegi ile DirectX 11 GPU.

NVIDIA Geforce Sürücüleri

GeForce GPU'nuzun gücünü ve olanaklarini serbest birakin. NVIDIA GeForce Sürücüleri dizüstü bilgisayarinizin ömrü boyunca sürekli olarak performans optimizasyonlari sunar.

NVIDIA CUDA Teknolojisi2

NVIDIA CUDA teknolojisi, fotograf düzenleme gibi en zorlu görevleri hizlandirmak üzere GPU islemci çekirdeklerinin gücünü serbest birakarak geleneksel CPU'lara göre inanilmaz performans iyilestirmeleri saglar.

Donanim Video Kod Çözümü Hizlandirma3

Film ve video için inanilmaz derecede enerji verimliligi ile akici video, çarpici görüntü netligi, dogru renk ve hassas görüntü ölçeklendirme sunan yüksek tanimli video kod çözümü hizlandirmasi ve islem sonrasinin bir araya gelmesi.

NVIDIA 3D Vision Ready4

NVIDIA® GeForce® GPU’lar, dizüstü bilgisayarlarda sizi tamamen içine alan bir stereoskopik 3D deneyimi yaşatır. NVIDIA 3D Vision, yüksek teknolojili kablosuz gözlükler ve gelişmiş yazılımın bir araya gelmesi ile yüzlerce PC oyununu tam stereoskopik 3D’ye dönüştürür. Ayrıca, 3D filmleri ve 3D dijital fotoğrafları gözlerinizi yuvalarından fırlatacak kristal berraklığında bir kalitede izleyebilirsiniz.

NVIDIA 3DTV Play ve HDMI Desteği5

HDMI çıkışı desteği, tek bir kablo ile HDTV’nize yüksek tanımlı video ve ses sinyallerinin gönderilmesine olanak verir. NVIDIA 3D TV Play ile dizüstü bilgisayarınızı herhangi bir 3D etkinleştirilmiş TV’ye bağlayın ve Blu-Ray, 3D fotoğraflar ve hatta oyunlarınız dahil olmak üzere tüm 3D içeriğinizi büyük ekrana aktarın!

PCI Express 3.0 ve 2.0 Desteği

En geniş desteği sağlamak üzere mevcut PCI Express anakartlar ile geri uyumluluğu koruyarak bant genişliğinin en gerekli olduğu oyunlar ve 3D uygulamalar için en yüksek veri transferi hızlarını sunan yeni PCI Express 3.0 bus mimarisi için tasarlandı.

Çift Baglantili DVI Destegi

Sektörün 2560x1600'e varan en büyük ve yüksek çözünürlüklü düz panel ekranlarini, Yüksek Bant Genisligi Dijital Içerik Korumasi (HDCP) destegiyle çalistirir.

1 – Optimus tüm OEM SKU'larinda olmayabilir. Daha fazla bilgi için üreticiye danisin.2 – CUDA teknolojisi için uygulama destegi gerektirir. 3 – Belirli özellikleri kullanmak için desteklenen yazilim gereklidir. Ayrintilar için www.nvidia.com.tr adresini ziyaret edin. 4 – NVIDIA 3D Vision yazılımı NVIDIA 3D Vision gözlük ve 3D Vision-Ready ekran gerektirmektedir. Daha fazla bilgi için www.nvidia.com.tr/3dvision adresine bakın5 – 3D TV Play tüm dizüstü bilgisayarlar tarafından desteklenmemektedir. Ayrıntılar için sistem üreticinize danışın.

Teknik Özellikler

Hemen Al

www.nvidia.com.tr

NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3)

LaptopMedia.comLaptop GPU SpecsNVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3)

From: Simeon Nikolov 4 December 2014 / 14:44 | 0

PLEASE WHITELIST US. If it weren’t for the ads, LaptopMedia wouldn’t be running. Our articles are free to read but the equipment in our Labs isn’t. We want to be as objective and unbiased as possible, and you can help us keep our jobs by whitelisting our media in your adblocker.

NVIDIA GeForce GT 650M, codenamed “N13E-GE”, is a mid-range graphics chip, announced in late Q1 of 2012. It is part of the Kepler generation and relies on a GK107 core, constructed through a 28nm process by TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). It consists of two shader blocks, known as SMX, and each of those has 192 smaller shader cores, also known as CUDA, for a total of 384 CUDA cores.

All of them operate at a base 735MHz, but Turbo Mode can increase that by a potential 22-23%, up to 900MHz, depending on the cooling capacity of the laptop.

The chip also has a 128bit bus and is available in several models with either DDR3 or GDDR5 memory. NVIDIA GeForce GT 650M supports SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play and 3D Vision. Memory bandwidth goes up to 80GB/sec. Max resolutions (WxH) are 3840×2160 digital and 2048×1536 analog.

You can find all available laptops with GeForce GT 650M here:http://amzn.to/2tWPba0

NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3) - specs

Ranking Manufacturing Process Architecture Base frequency Memory Type Memory Frequency Memory bandwith
134
28 nm
GK107
735 MHz
DDR3
4000 MHz
80 GB/sec
Released Power consumption Cores Maximum frequency Memory Capacity Memory bus Drivers
Q1 2012
45 W
384
900 MHz
4 GB
128-bit
www.geforce.com
Supported technologies
SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play, 3D Vision.

NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3) - benchmark tests

Laptops with NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3)

We’ve tested NVIDIA GeForce GT 650M (4GB DDR3) on…

# Laptop 3DMark Fire Strike (G) Unigine Heaven 3.0 Unigine Heaven 4.0 Unigine Superposition Price
1. ASUS N56VZ 1222 466 - - N/A

laptopmedia.com

GeForce GT 650M Graphics Card with Optimus technology|NVIDIA

Overview

Accelerate your laptops performance by up to 5x with cutting-edge NVIDIA GeForce GT 650M dedicated graphics1. Get GeForce dedicated graphics for amazing gaming and multimedia, plus NVIDIA® Optimus™ technology for maximum battery life.

Accelerate your laptops performance by up to 5x with cutting-edge NVIDIA GeForce GT 650M dedicated graphics1

Experience the industry’s most advanced dedicated graphics, with up to 5x faster graphics than the previous generation. Get continuous performance updates for your NVIDIA GeForce notebook graphics with NVIDIA® GeForce drivers.

Discover the ultimate multimedia laptop with GeForce dedicated graphics

Play all the hottest PC games like Diablo 3 the way they’re meant to be played with amazing special effects and incredible detail. Create your HD video masterpiece up to 5x faster with GPU-accelerated software like vReveal, and perfect and share your photos in half the time with popular apps like Beauty Box for Adobe Photoshop and Nik Silver EFX Pro 2.

Get great performance and great battery life with NVIDIA Optimus technology

PNVIDIA Optimus is the industry’s only fully automatic switchable graphics technology for your PC, giving you the performance of dedicated graphics when you need it, and conserves your battery when you don’t. Whether you’re editing a video, surfing the web, or playing a 3D game, NVIDIA Optimus technology selects the perfect balance of performance and battery life.

1 – Compared to Intel HD 3000 Integrated Graphics.

 

FEATURED NOTEBOOKS

2 - Compared to Intel HD 4000.

Features

NVIDIA Optimus technology1

Automatically transitions between NVIDIA graphics and Intel Integrated Graphics, seamlessly and in the background, to give you great performance and great battery life – whether you're watching a movie, surfing the web, or playing a 3D game.

Microsoft DirectX 11 Support

DirectX 11 GPU with Shader Model 5.0 support designed for ultra high performance in the new API's key graphics feature, GPU-accelerated tessellation

NVIDIA Geforce Drivers

Unlock the full power and capability of your GeForce GPU. NVIDIA GeForce Drivers deliver continuous performance optimisations for the life of your notebook.

NVIDIA PhysX Technology

Full support for NVIDIA PhysX technology, enabling a totally new class of physical PC gaming interaction for a more dynamic and realistic experience with GeForce.

NVIDIA CUDA Technology2

NVIDIA CUDA technology unlocks the power of the GPU's processor cores to accelerate the most demanding system tasks – such as photo editing – delivering incredible performance improvements over traditional CPUs.

Hardware Video Decode Acceleration3

The combination of high-definition video decode acceleration and post-processing that delivers stutter-free video, stunning picture clarity, accurate color, and precise image scaling for movies and video all with incredible energy efficiency.

NVIDIA 3D Vision Ready4

NVIDIA® GeForce® GPUs brings a fully immersive stereoscopic 3D experience to notebooks. A combination of high-tech wireless glasses and advanced software, NVIDIA® 3D Vision™ transforms hundreds of PC games into full stereoscopic 3D. In addition, you can watch Blu Ray 3D, streaming 3D online, and 3D digital photographs in eye popping, crystal-clear quality.

NVIDIA 3DTV Play and HDMI Support5

Support for HDMI output enables sending both high-definition video and audio signals to an HDTV via a single cable. Connect your laptop to any 3D enabled TV with NVIDIA 3D TV Play and stream all your 3D content onto the big screen, including Blu-Ray, 3D photos, even your games!

PCI Express 3.0 & 2.0 Support

Designed for the PCI Express 3.0 bus architecture offering the highest data transfer speeds for the most bandwidth-hungry games and 3d applications, while maintaining backwards compatibility with existing PCI Express motherboards for the broadest support.

Dual-link DVI Support

Able to drive industry's largest and highest resolution flat-panel displays up to 2560x1600 and with support for High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP).

1 – Optimus may not be available on all OEM SKUs. See manufacturer for more information.2 – Requires application support for CUDA technology. 3 – Supported video software is required to experience certain features. Visit www.nvidia.in for more details. 4 – NVIDIA 3D Vision requires NVIDIA 3D Vision glasses and a 3D Vision-Ready display. See www.nvidia.in/3dvision for more information. Supported on GeForce GT 540M and above GPUs only5 – Not all notebooks support 3D TV Play. Consult your system manufacturer for more details

Specifications

Where To Buy

www.nvidia.in

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5)

LaptopMedia.comLaptop GPU SpecsNVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5)

From: Simeon Nikolov 4 December 2014 / 14:36 | 0

PLEASE WHITELIST US. If it weren’t for the ads, LaptopMedia wouldn’t be running. Our articles are free to read but the equipment in our Labs isn’t. We want to be as objective and unbiased as possible, and you can help us keep our jobs by whitelisting our media in your adblocker.

NVIDIA GeForce GT 650M, codenamed “N13E-GE”, is a mid-range graphics chip, announced in late Q1 of 2012. It is part of the Kepler generation and relies on a GK107 core, constructed through a 28nm process by TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). It consists of two shader blocks, known as SMX, and each of those has 192 smaller shader cores, also known as CUDA, for a total of 384 CUDA cores.

All of them operate at a base 735MHz, but Turbo Mode can increase that by a potential 22-23%, up to 900MHz, depending on the cooling capacity of the laptop.

The chip also has a 128bit bus and is available in several models with either DDR3 or GDDR5 memory. NVIDIA GeForce GT 650M supports SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play and 3D Vision. Memory bandwidth goes up to 80GB/sec. Max resolutions (WxH) are 3840×2160 digital and 2048×1536 analog.

You can find all available laptops with GeForce GT 650M here: Buy from Amazon.com

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5) - specs

Ranking Manufacturing Process Architecture Base frequency Memory Type Memory Frequency Memory bandwith
114
28 nm
GK107
735 MHz
GDDR5
2500 MHz
80 GB/sec
Released Power consumption Cores Maximum frequency Memory Capacity Memory bus Drivers
Q1 2012
45 W
386
900 MHz
2 GB
128-bit
www.geforce.com
Supported technologies
SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play, 3D Vision.

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5) - benchmark tests

Laptops with NVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5)

We’ve tested NVIDIA GeForce GT 650M (2GB GDDR5) on…

laptopmedia.com

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3)

LaptopMedia.comLaptop GPU SpecsNVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3)

From: Simeon Nikolov 4 December 2014 / 14:41 | 0

PLEASE WHITELIST US. If it weren’t for the ads, LaptopMedia wouldn’t be running. Our articles are free to read but the equipment in our Labs isn’t. We want to be as objective and unbiased as possible, and you can help us keep our jobs by whitelisting our media in your adblocker.

NVIDIA GeForce GT 650M, codenamed “N13E-GE”, is a mid-range graphics chip, announced in late Q1 of 2012. It is part of the Kepler generation and relies on a GK107 core, constructed through a 28nm process. It consists of two shader blocks, known as SMX, and each of those has 192 smaller shader cores, also known as CUDA, for a total of 384 CUDA cores.

All of them operate at a base 735MHz. NVIDIA has included the Turbo Mode functionality in the chip and depending on laptop’s cooling facilities, the frequency can increase up to 900MHz.

The chip also has a 128bit bus and is available in several models with either DDR3 or GDDR5 memory. NVIDIA GeForce GT 650M supports SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play and 3D Vision. Memory bandwidth goes up to 80GB/sec. Max resolutions (WxH) are 3840×2160 digital and 2048×1536 analog.

You can find all available laptops with GeForce GT 650M here: Buy from Amazon.com

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3) - specs

Ranking Manufacturing Process Architecture Base frequency Memory Type Memory Frequency Memory bandwith
113
28 nm
GK107
735 MHz
DDR3
4000 MHz
80 GB/sec
Released Power consumption Cores Maximum frequency Memory Capacity Memory bus Drivers
Q1 2012
45 W
384
900 MHz
2 GB
128-bit
www.geforce.com
Supported technologies
SLI, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0, SLI, Optimus, PhysX, OpenCL, OpenGL 4.1, DirectCompute, CUDA, 3DTV Play, 3D Vision.

NVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3) - benchmark tests

Laptops with NVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3)

We’ve tested NVIDIA GeForce GT 650M (2GB DDR3) on…

# Laptop 3DMark Fire Strike (G) Unigine Heaven 3.0 Unigine Heaven 4.0 Unigine Superposition Price
1. Acer Aspire V3-771G 1496 476 - - N/A

laptopmedia.com


Смотрите также