X540SA. Asus x540sa видеокарта


X540SA | Notebook | ASUS Türkiye

Klasik Tasarım. Etkileyici Renkler.

Performans ve Eğlence için tasarlandı

ASUS X Serisi dizüstü bilgisayarlar, 8GM RAM'e varan kapasitesiyle en son 6. nesil Intel® işlemciden ve NVIDIA® GeForce® 900 serisi grafik kartından güç alıyor. Windows 10 önceden kurulmuş olarak gelen X540, günlük bilgisayar ve eğlence işleri için idealdir.

Windows 10 Home

USB Type-C ile Daha Hızlı ve Daha Kolay Bağlantı

ASUS X Serisi, USB 3.0 Type-C, HDMI ve VGA portlar, bir 3-in-1 SD/SDHC/SDXC kart okuyucu ve daha fazlasını içeren geniş bağlantı seçenekleri sunarak çeşitli çevre aygıtlarıyla uyumluluğu sağlıyor. İki taraflı kullanılabilen USB Type-C, her defasında doğru taraf yukarıda veya aşağıda olacak şekilde bağlantı olanağı sağlıyor. USB Type-C 5Gbit/saniyeye ulaşan veri aktarma hızı sağlıyor; bu hız, USB 2.0'dakinin neredeyse 10 katı. Fotoğraflarınızı, müziklerinizi ve hatta büyük video dosyalarınızı birkaç saniyede aktarabiliyorsunuz – 2 GB dosya boyutunda bir filmi aktarmak iki saniyeden kısa sürüyor.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Uzmanlar Tarafından Tasarlanmış Hacimli Ses

Donanımın, yazılımın ve ince ayarın bir karışımı olan SonicMaster, size en iyi notebook bilgisayar sesini sunma gibi kesin bir amaca yönelik olarak geliştirildi. Bir profesyonel codec, hassas ses performansı sağlarken, optimum şekilde tasarlanmış yükseltici, daha büyük hoparlörler ve rezonans odacıkları, güçlü ses çıkışı ve daha derin bas sağlıyor. Ek sinyal işleme özelliği ince donanım ayarı yapılmasına, gürültünün filtre edilmesine ve ses netliğinin geliştirilmesine olanak vererek X serisi üzerinde benzersiz bir ses keyfi yaşamanızı sağlıyor.

Daha kaliteli ses için özel tasarım hoparlör

X540'ın daha iyi düşük frekans performanslı ve azaltılmış gürültüyü en üst düzeyde sunan özel hoparlörleri vardır.

Çember Hoparlörler

420

20Khz

AudioWizard ile Kolay Ayarlar

AudioWizard, beş ön-ayar moduyla ince ses ayarı yapmanıza yardımcı oluyor. Basit ve sezgisel arayüzü, herhangi bir ortamda her türlü içerik için en iyi sesi elde etmeniz için bu modlar arasında anında geçiş yapmanızı mümkün kılıyor. Arzu ederseniz ayarları manuel olarak da tamamen kontrol edebiliyorsunuz. Müzik modu, sevdiğiniz şarkılara hayat verirken, Sinema modu sinema kalitesinde ses yaratıyor. Kayıt modu ise kristal berraklığında kayıt yapmanız için ideal ayarları sunuyor. Oyun modu kendinizi tam anlamıyla oyunun içinde hissetmenizi sağlarken, Konuşma modu daha net konuşma sesi elde edilmesini sağlıyor.

Oyun

Film

Müzik

Kayıt

Konuşma

AudioWizard ile Kolay Ayarlar

AudioWizard, beş ön-ayar moduyla ince ses ayarı yapmanıza yardımcı oluyor. Basit ve sezgisel arayüzü, herhangi bir ortamda her türlü içerik için en iyi sesi elde etmeniz için bu modlar arasında anında geçiş yapmanızı mümkün kılıyor. Arzu ederseniz ayarları manuel olarak da tamamen kontrol edebiliyorsunuz. Müzik modu, sevdiğiniz şarkılara hayat verirken, Sinema modu sinema kalitesinde ses yaratıyor. Kayıt modu ise kristal berraklığında kayıt yapmanız için ideal ayarları sunuyor. Oyun modu kendinizi tam anlamıyla oyunun içinde hissetmenizi sağlarken, Konuşma modu daha net konuşma sesi elde edilmesini sağlıyor.

Oyun

Film

Müzik

Kayıt

Konuşma

Zarif, Hafif tasarım

ASUS X540 yalnızca 1.9kg ağırlığında sağlam ve hafif bir kasaya sahiptir. Nerede olursanız olun yanınızda taşımayabileceğiniz üstün tasarıma sahip ideal bir dizüstü bilgisayardır.

1.9 kg Hafif

ASUS Splendid TeknolojisiyleRenk Dünyasının Keyfini Çıkarın

Mümkün olan en iyi görüntüleri sunmayı hedefleyen özel ASUS Splendid Teknolojisi, daha zengin ve daha derin renkler yansıtacak şekilde renk sıcaklık düzeltmesi niteliğine sahip. Tek bir tıklamayla erişilebilen dört görsel mod içeriyor. Vivid modu, fotoğraflara bakılmasına veya video v film izlemeye yönelik olarak görüntü kontrastını ideal düzeye getiriyor. Eye Care modu mavi ışık düzeylerini azaltıyor; uzun süre okuma yapacağınız zamanlarda ideal. Normal modu, günlük işlere yönelik; Manual modu ise ileri düzeyde renk ayarı yapılmasına olanak verir. ASUS X Serisi dizüstü bilgisayarlar, Full HD (1920x 1080) kararlılıkta görüntüye kadar yapılandırılabiliyor.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

ASUS Eye Care moduyla gözlerinizi koruyun

ED panellerinin çoğu mavi ışık yayar; bu ışık, sarı nokta hastalığının ve retina sorunlarının ana nedenini oluşturur. ASUS Eye Care modu, mavi ışık düzeylerini %33 oranında düşürerek okuma rahatlığı sağlar ve sizi potansiyel göz yorgunluğuna ve diğer rahatsızlıklara karşı korur.

ASUS Eye Care

33 % Daha az mavi ışık düzeyi

Eye Care modu / Kapalı

Eye Care modu / Açık

Ergonomik Klavye Tasarımı

X Serisinin tam boyutlu tek parça halinde şık klavyesiyle yazı yazmak hiç bu kadar rahat olmamıştı. Geliştirilmiş arka donanım, 1.8mm tuş hassasiyet mesafesi ve minimum tuş boşluğu sağlayarak sağlam bir tuş duygusu edinmenizi sağlıyor.

1.8 mm tuş algılama mesafesi

Sezgisel ASUS Smart Gesture Girişi

ASUS Smart Gesture teknolojisi, size hassas erişim olanağı kazandıran donanım ve yazılım optimizasyonunun akıllı bir bileşiminden yararlanıyor. İncelikle tasarlanmış akıllı telefon tipi dokunmatik ekran üretim yöntemleri, çimdik hareketiyle yakınlaştırmanıza ve uzaklaştırmanıza veya görüntüleri ve internet sayfalarını kolayca kaydırmanıza olanak veren son derece hassas touchpad geliştirilmesini mümkün kıldı.

İnternet Sayfası Kaydırma

Yukarı ve Aşağı

Yakınlaştırma / Uzaklaştırma

İki Parmakla Çimdik Hareketi

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Parmakla Yukarı Çekme

Görev görüntüleme için

3 Parmakla Çekme (Sağa/Sola)

Masaüstü değiştirmek için

3 Parmakla Vurma

Cortana'yı yürütmek için

Saatlerce Çalıştıktan Sonra Bile Serinliğini Koruyor

ASUS IceCool Teknolojisi, X Serisine avuç içinin dayanmasının yaratacağı ısıyı engellemek suretiyle benzersiz bir iç tasarım kazandırıyor. Bu teknoloji, avuç içi dayama yüzeyini 28°C ile 35°C arasında tutuyor; bu sıcaklık aralığı beden sıcaklığının çok altında. Bu özel iç yerleşim düzeni, bir yandan ısı üreten parçaları sizden uzakta tutarken, öte yandan ısı borularla ve havalandırma delikleriyle sağlanan olağanüstü soğutmayla saatlerce kullanım sonrasında bile rahatsız olmamanızı sağlıyor.

www.asus.com

R540SA | Laptops | ASUS Africa

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS R540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, R540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve R540's thin dimensions.The R540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. R540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your F Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The R540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS R540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the F Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives F Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com

ASUS VivoBook X540SA | Laptops

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS X540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, X540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve X540's thin dimensions.The X540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. X540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your X Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The X540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS X540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the X Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives X Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com

X540SA | Laptops | ASUS Global

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS X540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, X540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve X540's thin dimensions.The X540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. X540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your X Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The X540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS X540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the X Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives X Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com

R540LA | Laptops | ASUS Africa

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS R540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, R540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve R540's thin dimensions.The R540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. R540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your F Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The R540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS R540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the F Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives F Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com

X540SA | Notebooks | ASUS

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS X540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, X540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve X540's thin dimensions.The X540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. X540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your X Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The X540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS X540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the X Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Down

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives X Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com

X540SA | Notebooks | ASUS Saudi Arabia

Classic design. Expressive colors

Designed for Productivity and Entertainment

The ASUS X540 Series is powered by the Intel® processors to give you smooth and responsive computing performance. With NVIDIA® GeForce® 900 Series discrete graphics, an advanced onboard memory controller, up to 12GB RAM, and Windows 10, X540 is an ideal daily computing platform.

Windows 10 Home

Faster and Easier Connections with USB Type-C

The new reversible USB Type-C port makes connecting devices much easier; and gives you super-fast USB 3.1 Gen 1 speeds of up to 5Gbit/s so you can transfer a 2GB movie to a USB drive in less than 2 seconds! Its compact port design even helps preserve X540's thin dimensions.The X540 still carries the traditional USB 3.0 and USB 2.0 ports to ensure compatibility with all your USB devices. X540 has additional connectivity options including HDMI and VGA output for external displays, a 3-in-1 SD/SDHC/SDXC card reader, an RJ-45 Ethernet port, and a DVD Super Multi optical disc drive.

Type-c

VGA

USB 2.0

USB 3.0

HDMI

Expansive Audio, Tuned by Experts

A mixture of hardware, software, and tuning, SonicMaster was developed with the clear goal of giving you the best notebook PC audio. A professional codec ensures precise sound performance; while an optimized amplifier, larger speakers and resonance chambers deliver powerful audio output and deeper bass. Additional signal processing helps fine tune the hardware, filtering noise and improving clarity so you can enjoy unrivalled audio on your X Series.

Crafted Speaker design for greater sound

The X540 features round speakers that maximize every cubic millimeter of available chassis space to give you better low frequency performance and reduced noise. The extra-large 19.4cc chamber provides superior bass and excellent sound clarity.

Easy audio optimization with ASUS exclusive AudioWizard

AudioWizard helps you fine tune your audio through five pre-set modes. Its simple and intuitive interface lets you switch instantly between these modes to get the best audio for any content, in any environment. Or if you prefer, take full control of settings manually. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode gives you cinema-quality audio. Recording mode optimizes settings so you get crystal-clear recording. Gaming mode fully immerses you in the game, while Speech mode ensures clearer dialogue.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

AudioWizard-Optimized Tuning

To customize audio settings to suit your own preferences, ASUS AudioWizard has five selectable modes. Music mode brings your favorite songs to life, while Movie mode provides a true cinematic experience. Recording mode gives dynamic and crystal-clear recordings, and Gaming mode adds a new dimension of enjoyment to your favorite games. Finally, Speech mode makes voices clear and powerful.

Gamming

Movies

Music

Recording

Speech

Elegant finished. Lightweight Design

ASUS X540 has a solid and lightweight chassis that weighs just 1.9kg – ideal to take with you when you're out and about. Its premium brushed finish turns heads and makes sure that you stand out from the crowd.

1.9 kg Feather-Light

Enjoy a World of Colorwith ASUS Splendid Technology

To ensure only the very best images, ASUS Splendid Technology has color temperature correction to reproduce richer, deeper colors.

It features four visuals modes which can be accessed with a single click. Vivid Mode optimizes contrast for browsing photos or watching videos and movies; Eye Care Mode reduces blue light levels and is ideal when you're reading for long hours. Normal Mode has been tuned for daily tasks; while Manual Mode is for advanced color adjustments.

Normal

Eye Care

Manual

Vivid

Protect Your Eyes with ASUS Eye Care

Most LED panels emit blue light - the main cause of macular degeneration and retinal problems. ASUS Eye Care mode effectively reduces blue light levels by up to 33% to make reading comfortable, and to protect you from potential eye fatigue and other ailments.

Asus Eye Care

33 % Less blue light level

Eye Care mode / Off

Eye Care mode / On

Ergonomic Keyboard Design

Typing is now more comfortable than ever with the X Series' full-size one-piece chiclet keyboard. An improved back-assembly provides 1.8mm of key travel and minimal key float, so you get a more solid typing feel.

1.8 mm Travel distance

Intuitive ASUS Smart Gesture input

ASUS Smart Gesture technology utilizes an intelligent combination of hardware and software optimization to give you precise input. Sophisticated smartphone touchscreen production methods result in a highly sensitive touchpad that allows you to pinch-zoom in and out, or scroll through images and webpages with ease.

Webpage Scrolling

Up and Down

Zoom In / Out

Two-Finger Pinch

3 Fingers Swipe Up

To execute task view

3 Fingers Swipe Down

To execute task view

3 Fingers Swipe (Right/Left)

To switch desktop

3 Fingers Tap

To execute Cortana

Stays Cool,Even After Hours of Use

ASUS IceCool Technology gives X Series a unique internal design that addresses uncomfortable heating issues by preventing heat build-up under the palm rest. This keeps the palm rest surface between 28°C to 35°C – significantly lower than body temperature. This exclusive internal layout places heat producing components away from you, and when combined with exceptional cooling from the heat pipes and vents, ensures you stay comfortable even after long hours of use.

www.asus.com


Смотрите также